kadın

Etiketi
Yoga & Meditasyon

Evet, AYIN HER GÜNÜ BİZİM

Kısa bir süre öncesine kadar kadınların adet  dönemlerinde neleri yapıp neleri yapamayacakları ile ilgili olan efsanelerin çoğu, mesela ayılar etrafında dolaşmanın tehlikeli olması, yalanlandı. Şaka yaptığımı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü neredeyse 50 yıl önce Amerika’da, birbirinden 30 km ötede kamp yapan iki kadın, ayı/ayılar tarafından öldürülmüş; bazı insanlar iki kadının da adet döneminde olmasını tesadüften fazlasına yormuş olmalı.. Daha az uçta örnekler günlük hayatımızda da da mevcut, mesela adet dönemindeki kadının hamile kalamayacağına inanmak ya da daha masumu yüzmenin tehlikeli olduğunu düşünmek, tabi ki köpekbalıklarının içinde olanlan bahsetmiyorum! Ancak eğlenceyi seven, çevresine neşe saçan beyaz yoga taytlarının içinde güvenle dolaşan kadınların yer aldığı kadın pedi reklamlarından başka kimse adet döneminde neleri yapıp neleri tam olarak yapamayacağımızdan çok da emin değil gibi.

İşte o soru: adet döneminde yoga yapmalı mıyım yoksa mümkün olduğunca fiziksel aktivitelerden kaçınıp evde mi kalmalıyım?

Okumaya Devam Et

Yoga & Meditasyon

Modern Kadın Yoga’yı Yok Olmaktan Nasıl Kurtardı?

Dünyadaki en eski manevi geleneklerden biri olarak kabul edilen ve kökenleri az bilinen yoga, bir avuç insan tarafından yok olmanın eşiğinden kurtulmuş. Bunu ilk duyduğumda çok şaşırdım çünkü yoga imge olarak hep popülerdi benim zihnimde. Eğer siz de bir zamanlar yoganın nasıl yok olmaya yüz tuttuğuna şaşırdıysanız ve olayların nasıl  geliştiğini merak ediyorsanız, hepsi bu yazıda! İlk olarak, gelenek ve göreneklerin değiştirilmesi, yoganın bugünkü güçlü uygulamaya dönüşmesine ve büyümesine izin verdi diyebiliriz.

Hemen şaşırtıcı bir soru gelsin bu noktada: Sadece 100 yıldan daha kısa bir süre önce, yoganın sadece erkekler tarafından öğretilen bir uygulama olduğunu biliyor muydunuz?

Okumaya Devam Et