kabak

Etiketi
Tarifler

Makarna mı Kabak mı? İkisi de!

Bir süredir dev bir kozmetik firmasında proje odaklı işler yapıyordum, ta ki düne kadar! Pazartesi günü öğleden sonra projenin bittiği haberini aldım. Zaten son zamanlarda iş yüküm çok yavaşlamıştı ve böyle bir habere kendimi hazırlamıştım. Yavaş yavaş yeni insanlarla bağlantılar kurmaya başladığım ve yeni deneyimlere kendimi zihnen hazırladığım bu dönemde açıkçası kısa süreli bir tatil olarak görüyorum bu durumu.

Aldığım bu haber tabi ki ertesi gün istediğim yemeği yapmak ve yeni tecrübelere kendimi fiziksel olarak da hazırlamak demekti! Uzun süredir Amerikalıların spagetti kabak dedikleri büyük ve sapsarı bu sebzeye göz dikmiştim. Hatta ilk adımda cesaret edemeyip, sebze kesme makinesiyle alıştığımız kabak üzerinde bir takım deneyler yaptık eşimle. Sonuçtan memnun kalınca artık daha büyük meydan okumalara hazırdık!

İşte deniz havlusunun üstünde güneşlenen kabağım: (neden diye sormayın!)

Evet, itiraf zamanı… Fotoğraftaki güzellik ikiye bölünmüş durumda. O kadar sabırsızlandım ki tüm olarak fotoğrafını çekmeyi unutmuşum. “Bu daha ilk yazın Burcu, daha iyi olacak zamanla” diye teselli ettim kendimi n’apalım.

Türkiye’de bu sebze var mı çok emin değilim. Eğer olsaydı annemle kesin deneysel çalışmalar yapardık bu güne kadar diye düşünüyorum. Eğer spagetti kabak bulamazsanız, sarı veya yeşil (hepimizin alışık olduğu türden) kabakları spiral bir şekilde sebze kesme makinesi yardımıyla kesebilir veya rendeleyebilirsiniz. Kendi deneyimimden gördüğüm kadarıyla bu kabağın daha yumuşak bir dokusu ve kremsi bir tadı var. Makarnaya alternatif olarak kesinlikle deneyin derim!

Sizde yarattığı uslu çoçuk intibasına çok güvenmeyin ve keserken çok dikkat edin. O sert şeytan kabuğunun altında yumuşacık sarı bir gülümsemesi var çünkü.

Karşınızda birkaç saat sonra makarna taklidi yapacak bu şeyi bu gördüğünüzde nasıl bir işkenceden geçeceğiz diye düşünebilirsiniz. Bana sorarsanız kesinlikle karaktersiz bir sebze; ilk defa kötü anlamda söylemiyorum! İstediğiniz her türlü sosa uyum sağlayabilir bence. Noodle formunu alması ise çatal yardımıyla basitçe oluyor. Karaktersiz olduğu kadar mütevazi de diyebiliriz yani. Hem de düşündüğünüzden çok çok çok daha fazla lezzetli. Lezzeti ve kişiliği ile resmen bir günde ailemizin gündemine oturdu!

Evet, kişilik arayışında olan bu sebze nasıl yapılır hadi bakalım!

Okumaya Devam Et