Tarifler

Makarna mı Kabak mı? İkisi de!

Bir süredir dev bir kozmetik firmasında proje odaklı işler yapıyordum, ta ki düne kadar! Pazartesi günü öğleden sonra projenin bittiği haberini aldım. Zaten son zamanlarda iş yüküm çok yavaşlamıştı ve böyle bir habere kendimi hazırlamıştım. Yavaş yavaş yeni insanlarla bağlantılar kurmaya başladığım ve yeni deneyimlere kendimi zihnen hazırladığım bu dönemde açıkçası kısa süreli bir tatil olarak görüyorum bu durumu.

Aldığım bu haber tabi ki ertesi gün istediğim yemeği yapmak ve yeni tecrübelere kendimi fiziksel olarak da hazırlamak demekti! Uzun süredir Amerikalıların spagetti kabak dedikleri büyük ve sapsarı bu sebzeye göz dikmiştim. Hatta ilk adımda cesaret edemeyip, sebze kesme makinesiyle alıştığımız kabak üzerinde bir takım deneyler yaptık eşimle. Sonuçtan memnun kalınca artık daha büyük meydan okumalara hazırdık!

İşte deniz havlusunun üstünde güneşlenen kabağım: (neden diye sormayın!)

Evet, itiraf zamanı… Fotoğraftaki güzellik ikiye bölünmüş durumda. O kadar sabırsızlandım ki tüm olarak fotoğrafını çekmeyi unutmuşum. “Bu daha ilk yazın Burcu, daha iyi olacak zamanla” diye teselli ettim kendimi n’apalım.

Türkiye’de bu sebze var mı çok emin değilim. Eğer olsaydı annemle kesin deneysel çalışmalar yapardık bu güne kadar diye düşünüyorum. Eğer spagetti kabak bulamazsanız, sarı veya yeşil (hepimizin alışık olduğu türden) kabakları spiral bir şekilde sebze kesme makinesi yardımıyla kesebilir veya rendeleyebilirsiniz. Kendi deneyimimden gördüğüm kadarıyla bu kabağın daha yumuşak bir dokusu ve kremsi bir tadı var. Makarnaya alternatif olarak kesinlikle deneyin derim!

Sizde yarattığı uslu çoçuk intibasına çok güvenmeyin ve keserken çok dikkat edin. O sert şeytan kabuğunun altında yumuşacık sarı bir gülümsemesi var çünkü.

Karşınızda birkaç saat sonra makarna taklidi yapacak bu şeyi bu gördüğünüzde nasıl bir işkenceden geçeceğiz diye düşünebilirsiniz. Bana sorarsanız kesinlikle karaktersiz bir sebze; ilk defa kötü anlamda söylemiyorum! İstediğiniz her türlü sosa uyum sağlayabilir bence. Noodle formunu alması ise çatal yardımıyla basitçe oluyor. Karaktersiz olduğu kadar mütevazi de diyebiliriz yani. Hem de düşündüğünüzden çok çok çok daha fazla lezzetli. Lezzeti ve kişiliği ile resmen bir günde ailemizin gündemine oturdu!

Evet, kişilik arayışında olan bu sebze nasıl yapılır hadi bakalım!

Hazırlığı 5 dakika sürdü dersem bu durumda çok şaşırmazsınız heralde. İkiye kestikten sonra çekirdekleri kaşık yardımıyla çıkaralım:

 

Zeytinyağını üzerinde gezdirip üstüne karabiber ve tuz ekleyin:

Kabağın boyutuna ve ağırlığına bağlı olarak daha önce ısıtılmış olan 190- 200 derecelik fırında 45 dakika ile 1 saat arası pişirin.

Fırından çıktığında ilişkinize biraz zaman tanıyın ve sakinleşmesini bekleyin. Daha sonra çatalınızı paralel bir şekilde üzerinde gezdirin. İşte üzerinde dumaları tüten nefis kokulu haliyle karşınızda hazır ve nazır:

 

Bu noktadan sonra yapacaklarınız tamamiyle sizin hayal gücünüze bağlı.

Ben üzerinde salsa sosuyla sunum yapmayı tercih ettim. Dilerseniz yanında lezzetli bir et yemeğiyle de servis edebilirsiniz. Beyaz et, kırmızı et veya sadece sarımsaklı yoğurtla bile enfes olabileceğini göreceksiniz.

Şu anda tekrar markete koşup 3, 4 tanesini sepetime atıp aşk yaşamak istiyorum.

Kim derdi ki bir kabak bu kadar hayatımızda olay yaratabilir diye!

İçinden çıkan çekirdekleri güneşte kurutup, akşam televizyonun karşısına geçtiğinizde çitleyebilirsiniz. Bir kabaktan daha fazlasını beklemek artık yüzsüzlük olur!!

MALZEMELER:

1 adet spagetti kabak ( eğer yoksa 3-4 tane yeşil kabak)
2 yemek kaşığı zeytinyağı
Tuz, taze rendelenmiş karabiber (dileğinize bağlı)

TARİFİ:

190-200 derece fırında ön ısıtma. Fırın tepsisine yağlanmış kağıt koyun ve yapışmaması için hafifçe yağlayın/spreyleyin.
Kabağı uzunlamasına kesin ve tohumlarını çıkarın.

Zeytinyağını üzerinde gezdirin. Tuz ve karabiber ile baharatlandırın.
Hazırlanmış fırın tepsisinin üzerine kesilmiş yüzünü kapalı olacak şekilde yerleştirin. 45 dakika – 1 saat boyunca pişirin.
Fırından çıkarın ve dokunabileceğiniz serinliğe gelene kadar bekleyin.
Çatal kullanarak, uzun şeritler halinde için kazıyın.

Afiyet olsun!

 4 kişilik porsiyondaki besin değeri için aşağıya bakalım:
Kalori: 148; Yağdan gelen kalori: 75
% Günlük değer*
Toplam Yağ: % 8.4
Doymuş Yağ: %1.3
Trans Yağ: 0g
Kolesterol: %0
Sodium: %48 mg
Toplam Karbonhidrat: %19.6
Lif oranı: %3.0
Şeker: 0g
Protein: %1.8

Bunları Da Beğenebilirsin

Yorum Yok

    Yorum Yazın