Mutluluk & Eğlence

EVLAT EDİNMEK İÇİN 10 SEBEP

 

Her sekiz saniyede bir aşırı popülasyon ve barınaklardaki yetersizliklerden dolayı istenmeyen bir kedi veya köpek uyutuluyor.

 

Elbette ki kimse gerçekleri duymak istemiyor. Parmaklıkların arasında hapis hayatı yaşayan bu canlılara yardım etmek, bu çarkın içinde küçük de olsa fark yaratmak bizim elimizde. Barınaklara ve hayvan severlere/ kuruluşlara maddi destek olmanın yanı sıra, onların işlerini kolaylaştırmak için gönüllü olabilirsiniz. Sokak kedilerine yardım edebilir, kısırlaştırma gibi belirli konularda bilinç sağlama odaklı topluluklarla birlikte çalışabilirsiniz.

Sertifika çalışması yaptığım bu dönemde sosyal yaşamdan ve dış dünyadan uzak kalmamak için çok uzun süredir hayalini kurduğum kişisel projemi gerçekleştirdim! Barınağa gönüllü olarak üye oldum. Amerika tabi ki her türlü işte olduğu gibi bu işte de karşıma bir sürü kağıt işi çıkardı. Önce, uzun bir yazılı teste alındım. Daha çok kişiliğinizi ve hayvanlarla olan ilişkinizi, psikolojinizi anlamaya yönelik bir sorular bütünü diyelim. Test sonuçlarımdan memnun kalan koordinatör daha sonra yüz yüze benimle tanıştı ve idrar testi vermemi istedi. Böylece, en yakın labaratuvara gidip uyuşturucu kullanmadığımı kanıtlamam gerekti. Sonuçlarımdan tam anlamıyla tatmin olduklarında da günübirlik oryantasyona katıldım.

İşte birkaç hafta süren bu süreçten sonra barınakta gönüllü olarak çalışmaya başladım.

 

Gönüllü olduğum ilk günden itibaren ailesi tarafından terk edilen ya da sahibinin hapse girmesinden / sağlık sebepleri, yaşlılıktan dolayı barınağa gelmek zorunda kalmış yetişkin kedilerle ilgilendim. Bir öğlen bahsettiğim küçük arkadaşlarımın yanına giderken henüz odalarının temizlenmekte olduğunu fark ettim. Boş durmamak için yavrularla ilgilenmeye karar verdim.

Yavruların bulunduğu odada sessizlik hakimdi. Sadece tek bir kafesten dört tane bacak delice çıkmak için çırpınıyordu. Açıkçası tipine çok dikkat etmeden bu yavruyu oyun odasına götürdüm.

O kadar oyuncuydu ki, tekir kedileri çok seven eşime videosunu çekip gönderdim. Eşim anında çocukluk kedisine benzetti sarı cimcimeyi. Çocukluğunda sahip olduğu ancak 7-8 aylıkken agresifliği yüzünden ayrı kalmak zorunda olduğu Sarman…

O gün ve gece aklımdan çıkmadı bu tatlı canavar. Ertesi gün tekrar yanına gittim, sonra tekrar…

Bir hafta sonra kağıt işlemleri tamamlandığında evimizdeydi.  Sarman gitmişti evet ama onu aratmayacak Honeybal ise tesadüf sonucu evimizin üçüncü üyesi olmuştu. Eve geldiği ilk gün alışveriş için dışarı çıktık. Eve döndüğümüzde son birkaç saattir kenetlenmiş bir vaziyette Hannibal’ı seyrettiğini gördük. Başının üstündeki H harfiyle durum birleşince Honeybal ismini layıkıyla kazanmış oldu.

Kedilerle arkadaş olmanız; onlara evinizde yuvanızda yer açmanız için o kadar çok sebep var ki!

İşte bunlardan sadece 10’u:

10. Barınaklarda her renkten, şekilden ve yaştan kedi bulmak mümkün.

Eğer yavru bir kedi arıyorsanız yaz aylarında barınaklar yavru kedilerle dolup taşıyor. Eğer genç kedi istiyorsanız barınaklarda 2-3 yaşında kedilere rast gelmeniz çok yüksek bir ihtimal. Kendi gözlemlerime dayanacak olursam, yetişkin kedilerle arkadaş olmanız çok daha kolay. Yetişkin kedilerin karakterleri oturduğu için size çok daha kolay uyum sağlayabiliyorlar. Ayrıca, karakterini bildiğiniz bir kedinin eve gidince sizi şaşırtma ihtimali çok daha düşük. Sahiplenme güdüsüyle barınağa gelen birçok insan maalesef sadece yavru kedilere yöneliyor; ancak küçük kedilerine yol gösterecek yetişkin kedi arayan insanlarla da tanıştım.

9.  Barınaktaki kediler hazır ve nazır!

Barınaktaki kedilerin birçoğu profesyoneller tarafından davranışsal testlerden geçmiş oluyor. Ayrıca, kedilerin ve köpeklerin aşıları tam, kısırlaştırılmış ve mikroçipleri takılmış. Böylece, veteriner masraflarının birçoğundan kurtulmuş oluyorsunuz. Çoğu zaman barınak kedilerinin kum ve mama eğitimi verilmiş oluyor.  Ayrıca, barınaklardan evlat edinilen kedilerin birçoğunun anlaşması olduğu veterinerler var. Birçoğunun ilk vizitesi ücretsiz. Honeybal’ı evlat edindiğimizde küçük bir hediye çanta verdiler. Bu çantanın içinden çıkan battaniyesi ilk günden beri favorisi!

8. Barınak çalışanları ve görevliler en iyi eşleşme için size yardımcı olmaya hazırlar

Eğer petshoptan bir kedi ya da köpek alma isterseniz, ticari bir aktiviteye girmiş oluyorsunuz. Dolayısıyla yeni arkadaşınızı size satan tüccar, sizi kedinizin kişiliği hakkında dürüstçe bilgilendirmek yerine para için yalanlar söyleyebiliyor.

Evlat edinmek gerçekten büyük bir olay. Her kedi ise aynı değil…

Barınaktaki insanlar kediler ve  köpekler için sonsuza kadar kalabilecekleri evleri bulma arayışındalar. Dolayısıyla mükemmel uyumu yakalamak büyük bir mesele!

7. Oyun oynamak!

Barınaktaki her kedi az veya çok oyuncu, emin olun! İlk başlarda çekingen davranan birçok kedinin çeşitli oyunlarla benimle iletişime geçmesinin tadını çıkarmak çok hoş. Oyuncak fare yakalamaktan bahsetmiyorum sadece…

Barınaklardaki birçok hayvan hala öğrenmeye ve özellikle sevgiye açık.

6. Örnek olmak!

Barınakta yaşayan kediler ve köpekler için söylentiler etrafta dolaşıp duruyor: psikolojik sıkıntıları var, birileri istememiş demek ki fiziksel sorunları var, arızalı, bozuk vs gibi… Aslında gerçekte olan, barınağa yolu düşen bu canlıların en az sizin benim kadar sağlıklı, mutlu olmaları; tek ihtiyaçları kişiliklerinin ışıldayacağı bir evde rahat etmek.

Barınaktan veya sokakta gördüğünüz düşkün bir hayvanı evlat edindiğinizde, yanınızdaki insanlarla ister istemez paylaşma ihtiyacı duyuyorsunuz. Böylece, kendi dünyanızda farkındalık başlamış oluyor.

Ayrıca, unutmayalım ki, barınakta özel ihtiyaçlara sahip canlılar da mevcut. Bir gözü görmeyen korsan kedilerden diyabetik olanlara kadar. Bu tarz tıbbi problemlere gelince barınaklar özellikle titiz davranıyor. Ancak, insanların ilgilendiğini görmekten ve doğru ailelerle eşleştirmekten mutluluk duyuyorlar.

5. Yetişkin kediler daha az bakıma ihtiyaç duyar!

Hayatınızda bir kedi istiyorsanız, ancak bir kedi yavrusuna nasıl kumunu kullanacağını, tuvalet kağıdından ve ayakkabılarınızdan uzak durmasının gerekliliğini öğretmek için zamanınız yoksa, yetişkin bir kedi tam size göre. Yetişkin kediler zaten kumun yerini hızlıca kavrıyorlar ve hızlı bir şekilde rutine uyarak ev arkadaşınız haline getiriyorlar. Eğer çok seyahat ediyorsanız, kedileri çift olarak evlat edinmeyi etmeyi düşünün ki böylece birbirlerini eğlendirebilirler. Barınaklarda bazen çift kedileri aynı kafeste görürsünüz çünkü kediler birbirlerine yakın bir bağ geliştirdikleri için birlikte evlat edinilmeleri beklenir.

 

4. Daha iyi hissetmek için!

Evlat edinilen bir canlının arkadaşlığı bize sağlıklı alışkanlıklar sunar. Herhangi bir türün evcil hayvanına sahip olmak biz insanları daha mutlu ve dengeli hissettirir. Kedi gibi evcil bir canlıyla etkileşim kurma rutini genel ruh haline dönüştüğünde, yalnızlık hissinin azalması mümkün olur. Kediler, özellikle köpek bakımı için enerjisi veya yeteneği olmayan insanlar için mükemmel arkadaşlar. İşte bu satırları yazarken Honey:

3. Kediler çeşit çeşit!

Barınaktaki kedilerin kişilikleri çok farklı, tıpkı biz insanlar gibi!

Utangacından oyuncusuna, eğlencelisinden sakinine, lavabodan akan suya hayran olanından dehşete kapılanına kadar… Henüz hayatınızda bir kedi bulmanızın keyfini çıkarmadıysanız, çok şey kaçırıyorsunuz!

2. Hayvan zulmünü desteklememek!

Evcil hayvan dükkanları, hayvanları çeşitli yerlerden tedarik ediyorlar. Vitrinde gördüğünüz sevimli yavru kedi, büyük ihtimalle evcil hayvan ticareti için hayvan üretmek üzere tasarlanmış zalim bir fabrikadan geliyor. Bu zavallıların satışı, genel olarak, onlara canlı birer varlık olarak saygı gösterilerek yapılmıyor. Aradaki nakit para akışı sömürücü yetiştiricilerin varlığını destekliyor. Satışa sunulan bu minikleri evlat edinmekten uzak durarak pozitif bir hareket yaratmak bizim elimizde.

Evlat edinme ücreti mi? Bir hayvan dükkanına verilen ücretlerden daha düşük olacağı kesin.

Ve en önemlisi:

CAN KURTARMAK!

 

 

Bunları Da Beğenebilirsin

Yorum Yok

    Yorum Yazın