farkındalık

Etiketi
Farkındalık & Huzur

Saplantılı Düşünceler

Kendi zihninizde bir mahkum gibi hissettiniz mi hiç? Olumsuz olayları sürekli zihninizde oynatıyor musunuz veya takıntılı mısınız? Sorularıma evet cevabını verdiyseniz yardım için buradayım!

Saplantılı düşünme, başka bir deyişle ruminasyon, beyninizinden atmak istediğiniz o salak reklam melodisinin tekrar, tekrar ve tekrar oynaması gibi. Zaman zaman kendinizi aynı çarkın içinde dönen bir hamster gibi hissediyorsunuz ya da bozulmuş bir plak… Sanırım insan olmanın sanrılarından biri de bu: takıntılı düşünceler.

İşte sizin, benim gibi endişeli insanlar, hayat güzel güzel devam ederken bile negatif düşünceler üzerinde hiper odaklanma eğiliminde oluyor.  Sanki beyinlerimiz olumsuz deneyimleri sürdürecek pozitif düşünceleri atmaya çalışıyor. Ruminasyon tahminimizden de ciddi bir sorun olabilir çünkü nadiren bir durumla nasıl başa çıkılacağı konusunda yeni bilgiler veya çözümler sunar. Bunun yerine bu takıntılı düşünceler bizi duygusal olarak devirir ve olumsuz duygulara yoğunlaşmamıza sebep olur.

Öyleyse, kendimizi takıntılarımızdan nasıl kurtarabiliriz?

Okumaya Devam Et

Farkındalık & Huzur

HİŞT HİŞT! SAKİN OL!

Bir ofiste çalışmak,özel yaşamımızdaki herhangi bir arkadaşımızla veya ailemizle geçirdiğimizden daha fazla zamanı, meslektaşlarımızla geçirmemizi gerektiriyor. İş arkadaşlarımızın davranışlarının bizim üzerimizdeki etkisi dolayısıyla kaçınılmaz oluyor. Bundan uzun bir süre önce eski bir müdürümün insanlarla olan etkileşimlerini gözlemleyerek, stresli veya sinir bozucu durumlarda kendi tepkilerimin nasıl olduğunu merak etmiştim.

Çalıştığım şirket çok kalabalık sayılmazdı. En azından birazdan bahsedeceğim bu patronun davranışlarını gözlemleyebilecek kadar masam ona yakındı diyebilirim. Tabi ki müdürün kendine ait bir odası vardı ve çoğunlukla ya telefon görüşmeleri yapar ya da toplantıda olurdu. Eğer sekreteri yerinde yoksa veya ulaşmak istediği insan o anda müsait değilse, telefonun meşgul tonunu duyduğu anda ahizeyi masaya çarpar ve kızgınlığını belli edecek bir takım homurdanmalar ve sanıyorum ki küfür-konuşma arası sesler çıkarırdı. Bahsettiğim insan bizden yaşça çok büyüktü ve bir takım sağlık sorunlarıyla mücadele ediyordu. Bu koşullardaki bir insanın her gün bu şekilde sinir ve stres altında çalışabileceğini düşünebiliyor musunuz?

Okumaya Devam Et

Aşk & İlişkiler

Hangİ Roldesİn?

“Dikkatinizi tamamen kendi endişenizin üzerine odaklayın ve başkalarına ait olanların kendi işiniz  olmadığına açıklık kazandırın.” ~ Epictetus

 

Dramaya bağımlı mısınız? Öylesiniz ama farkında mı degilsiniz acaba? Sadece hayatınıza, neler olup bittiğine tepki gösterdiğinizi mi sanıyorsunuz? “Gerçekten bir seçeneğim olduğunu sanmıyorum!” dediğinizi duyar gibiyim.

Okumaya Devam Et